Jak na plesnivé zdi? Spolu s pravidelným vytápěním a odvlhčováním v některých případech pomůže protiplísňový nátěr.
Plesnivé zdi rozhodně nevěstí nic dobrého. Nesvědčí lidskému zdraví ani konstrukci domu samotného. Vdechované spory, které se z plísní uvolňují, ale také stojí za vznikem problémů s plícemi, průduškami, očima, způsobují alergie včetně astmatu.
Proč vzniká?
Hlavní příčinou vzniku plísně v domě je nadbytek vzdušné vlhkosti. A ta vzniká z různých příčin. Daří se jí především v nedostatečně odvětrávaných a nezateplených prostorách, ve tmě, vlhku a při nízkých teplotách. Proto je nejrozšířenější v zimním období. Problémem je i nedostatečné či nárazové vytápění a nedostatečný úklid v objektu. Prvním příznakem, že něco není v pořádku, jsou drobné černé tečky. Pokud se v ten okamžik nezasáhne, tak se rozšiřují a mění v rozlehlejší mapy.
Kdy zasáhnout
Včera bylo pozdě, takže čím dříve, tím lépe. A jak na to? Plísně se v prvním kroku budete muset zbavit. Mějte ale na paměti, že odstranění plísní ze zdi se nesmí provádět za sucha, což by způsobilo, že by se uvolněné spory roznesly do okolí. Proto je třeba plíseň odstraňovat za vlhka, a to za pomoci k tomu určených přípravků, které jsou k sehnání v běžné obchodní síti. Na trhu jsou k mání přípravky k odstranění plísně ze zdiva, plastu a dalších materiálů.
Odvlhčovače a barva proti plísni
V druhém kroku bude na místě zamezit jejich opětovnému vzniku, ideálně odstranit příčinu jejich vzduchu. Objekt pravidelně vytápět, větrat, popřípadě ho odvlhčovat za pomoci odvlhčovače. Na stěny v hůře odvětrávaných místnostech je na místě aplikovat protiplísňový nátěr. Ten nejenže ze zdi odstraní nevzhledné mapy, ale biocidní látky v něm obsažené stěnu rovněž chrání před opětovným vznikem plísní. V některých případech dokáže plíseň odstranit trvale.
Na co je třeba myslet?
Aby nátěr ale fungoval, musí být proveden jako poslední. Funguje totiž na principu odrazu tepla, a pokud byste ho přelepili nebo přetřeli jiným nátěrem, tak byste ho o tuto schopnost připravili. Barva proti plísni rovněž nebývá účinná v případě vzlínající vlhkosti z důvodu chybějící či nefunkční hydroizolace. Tento problém nejprve vyžaduje stavební zásah, ať již v podobě obkopání základů domu či podřezání zdiva.