Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -aktualne
Home Rekonstrukce Vlastní aranžmá ve váze či misce? Vyzdobte si byt květinami

Vlastní aranžmá ve váze či misce? Vyzdobte si byt květinami

-

Za květinové aranžmá do vašeho bytu nemusíte platit drahé sumy. Alternativou je vyrobit si vlastní kytici, či ikebanu. Kromě toho, že ozdobíte byt, rozhodne se i uvolníte a vypnete.

zg, Pravda.sk 13.04.2018 07:00
Jednoduché aranžování může přinést efektní … Foto: Zdeno Gáfrik, Pravda.sk
Jednoduché aranžování může přinést efektní výsledek.
V současnosti se po celém Slovensko pořádají kurzy, v rámci kterých se mohou účastnit naučit základům aranžování květin a floristiky. Někdo je může využít jako příjemné strávení volného času, někdo na zvelebení vlastního talentu. Ale ani kurz není nutný, pokud v sobě máte tvůrčího ducha a toužíte zkrátka jen otestovat své kreativní schopnosti.

Základní výbavou je aranžérská hmota (nejčastěji dostupná v tmavozelené nebo modré) barvě. K ní přidejte ostrý nůž, zahradní nůžky a samozřejmě v neposlední řadě pak květiny a zeleň potřebnou na aranžování.

Pokud máte doma zahradu, můžete pracovat s její „plody“ – ať už se týká květin, rozličných halúzok, zelených listů nebo trsů trav. Jinak, byste měli květiny raději nakupovat a poradit se s odborníky o tom, jak spolu dokáží koexistovat a také znát základy práce s nimi. Vzhledem k roční období, ve kterém se právě věnujete tvorbě vlastních aranžérských kousků, byste měli volit pokud květiny a rostliny. Vždy je dobré pracovat se sezónními – působí to efektně a zároveň je to i ekonomičtější.

ČTĚTE VÍCE
Chystáte svatbu? Mějte představu o květové výzdobě!
Chystáte svatbu? Mějte představu o květové výzdobě!

Hortiterapia: Když zahrada pomáhá bolavé a nemocné duši …
Hortiterapia: Když zahrada pomáhá bolavé a nemocné duši …

Svatební výzdoba pro Harryho a Meghan: Máme 6 inspirací pro vás!
Svatební výzdoba pro Harryho a Meghan: Máme 6 inspirací pro vás!

Tulipány ve váze vydrží déle krásně, když … Zde jsou tipy
Tulipány ve váze vydrží déle krásně, když … Zde jsou tipy

Podle Roberty Horónyovej z Atelieru Jeřabina je dobré pracovat s květinami v určité barevné škále. „Populární jsou například aranžmá, ve kterých se kombinuje příjemný přechod od bílé a smetanové barvy, přes růžové tóny až po intenzivnější cyklámenovou,“ uvedla.

Zatímco při aranžování květin do vázy, nás takříkajíc limituje samotný tvar porcelánu či skla, jeho průhlednost a celková podoba vázy, která se stává součástí designu, při aranžování ikebany do misky nebo na hlubším podnose, jsou často dominantou právě květiny. Měli bychom se řídit tím, kam aranžmá umístíme. „Pokud bude například uprostřed jídelního stolu, měli byste myslet na to, aby byl kompaktnější ze všech stran. Při umístění ke stěně nebo do rohu, můžete jednotlivé květy aranžovat více na jednu stranu a případně do výšky, „uvedla Horónyová.

V aktuální sezóny můžete pracovat s květy jako jsou tulipány či narcisy, ale postupně se přidávají i pivoňky, pryskyřníky, růže a pak různé druhy zelených rostlin a také větvičky s rozkvetlými květy – ať už z ovocných stromů nebo různých keřů. Fantazii pro aranžování se meze nekladou.


Na stavbahobby najdete vše potřebné pro rekonstrukci bytu i na vybavení zahrady či dílny.


Mohlo by Vás zajímat

PR článek