Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -aktualne
Home Bydlení Necháváte během dne zatažené závěsy na oknech? Proč byste to neměli dělat?

Necháváte během dne zatažené závěsy na oknech? Proč byste to neměli dělat?

-

2
Zejména v létě, během veder, s oblibou necháváme závěsy na oknech zatažené celý den. Je to však chyba, vysvětlíme, proč.

Pravda 07.09.2020 09:00 závěsy, zatemnění, pokoj, domů, žena, záclony, … Foto: Shutterstock
Stále necháváte během dne zatažené závěsy?
Z práce se tak vracíme do tmavého, ale neprohřátých bytu. Postupovat takto však není ten nejlepší nápad. Proč?

Určitě pro každou z nás existuje mnoho důvodů, proč nechat závěsy během dne zataženo. Od zvědavých pohledů sousedů z bytovky oproti až po již zmíněné horka. A možná pouze potřebujete po prohýřené noci klid a tmu na spánek a celodenní odpočinek. Všechny tyto důvody jsou oprávněné a čas od času se k nim můžeme uchýlit a závěsy nechat zataženo tak, aby do našeho bytu nepronikl jediný sluneční paprsek. Pokud se však z tohoto zvyku „zatemňování“ bytu stane železné pravidlo, může nastat problém, jak uvádějí vědci z Oregonské státní univerzity.

Vědci totiž dokázali, že světlo inhibuje bakterie – konkrétně denní sluneční světlo. Jak na to přišli? Vytvořili prostředí, které mělo vlastnosti typické místnosti – co se týče jasu, odrazu světla a vlhkosti – následně testovali, jak dopad světla ovlivňuje růst bakterií. Vědci přišli na to, že v místnosti vystavené ultrafialovému záření lze množit pouze 6,8 procenta bakterií, v zatemněné místnosti za tmy číslo stouplo na 12 procent, takže téměř na dvojnásobek.

To znamená že ti, kteří dlouhodobě do místnosti nepouštějí světlo, vytvářejí bakteriím dobré prostředí pro množení. Pokud tedy trávíte doma hodně času, vyplatí se zajistit si dobrou a zdravou mikroklima. Samozřejmě, odtahování závěsů není jediným způsobem, jak vylepšit vzduch v domácnosti. Je také důležité pravidelně větrat místnosti, uklízet a rovněž můžete sáhnout po pokojových rostlinách, které zlepšují celkovou klima v místnosti.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek